Instytut Neofilologii

Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej

Spotkanie z kulturą i językiem krajów hispanojęzycznych Iberiada 2023

 \  Aktualności  \  Wykłady/Prezentacje  \  Spotkanie z kulturą i językiem krajów hispanojęzycznych Iberiada 2023

Spotkanie z kulturą i językiem krajów hispanojęzycznych Iberiada 2023

Blisko 150 uczniów szkół średnich z Bielska-Białej i okolic wzięło udział w spotkaniu z kulturą i językiem krajów hispanojęzycznych Iberiada 2023, które odbyło się 21 marca br. w Akademii Techniczno-Humanistycznej.

Tematem przewodnim pierwszej edycji spotkania przygotowanego przez pracowników Instytutu Neofilologii – dr Natalię Wiśniewską, dr Agnieszkę Palion-Musioł, mgra Jaume Vidala i mgr Katarzynę Worek oraz Koło Naukowe Hispanistów ATH były Wyspy Kanaryjskie, czyli jeden z najważniejszych regionów Hiszpanii, zdecydowanie różniący się od kontynentalnej części kraju.

Pierwszym punktem spotkania były warsztaty kultury kanaryjskiej przygotowane przez członkinie Koła Naukowego Hispanistów ATH, studentki pierwszego roku filologii hiszpańskiej – p. Aleksandrę Sulimę oraz p. Weronikę Polczyk. Uczniowie i nauczyciele hiszpańskiego mogli zapoznać z tradycjami mieszkańców wysp, ich wierzeniami oraz historią – od czasów prehistorycznych, aż do współczesności.

Następnie, w konkursie wiedzy o wyspach wzięło udział aż dziesięć dwuosobowych zespołów ze szkół średnich, które reprezentowały:

  • Zespół Szkół im. Juliana Tuwima w Bielsku-Białej,
  • Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Czechowicach-Dziedzicach
  • Powiatowy Zespół Szkół nr 2 im. Karola Miarki w Pszczynie
  • Zespół Szkół Medycznych i Ogólnokształcących im. H. Chrzanowskiej (dwie drużyny)
  • Zespół Szkół Katolickiego Towarzystwa Kulturalnego
  • III Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Bielsku-Białej
  • Liceum Ogólnokształcące Towarzystwa Ewangelickiego w Cieszynie
  • Niepubliczne Liceum Ogólnokształcące Cogito Fundacji Królowej Świętej Jadwigi w Żywcu
  • I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Żywcu

Uczniowie z powodzeniem mogli wykorzystać w konkursie wiedzę zdobytą na warsztatach, a po godzinnej rozgrywce wyłoniono zwycięskie zespoły:

I miejsce: I Liceum Ogólnokształcące im. M. Kopernika w Żywcu (opiekun: Lucyna Ozimińska)
II miejsce: Liceum Ogólnokształcące Towarzystwa Ewangelickiego w Cieszynie (opiekun: Dagmara Mielke)
III miejsce: Niepubliczne Liceum Ogólnokształcące Cogito Fundacji Królowej Świętej Jadwigi w Żywcu (opiekun: Lucyna Ozimińska)

Nagrody w konkursie ufundowało Wydawnictwo Nowela, które od wielu lat ma w swojej ofercie materiały do nauki języka hiszpańskiego na różnych poziomach zaawansowania

Konkursowi dla uczniów towarzyszyły również warsztaty metodyczne dla nauczycieli języka hiszpańskiego pt. ¿Te gusto? Me gustas. El tratamiento de los verbos afectivos przygotowane przez mgra Jaume Vidala. Nauczyciele oraz studenci filologii hiszpańskiej odświeżyli informacje związane z formami wykorzystywanymi do mówienia o emocjach, uczuciach i preferencjach.

Również uczniowie dostali szanse nauczenia się ciekawych struktur hiszpańskiego. Mgr Katarzyna Worek przygotowała dla nich warsztaty językowe związane tautonimami czyli wyrazami brzmiącymi podobnie w języku polskim i hiszpańskim (tzw. fałszywimi przyjaciółmi), po których z pewnością wszyscy zapamiętają, że el cura to ksiądz, a nie… kura.

Tags:

Dane kontaktowe:

Instytut Neofilologii ATH
ul. Willowa 2
43-309 Bielsko-Biała
bud. B, pok. B-101
tel. (33) 8279 265
e-mail: in@in.ath.edu.pl

Sekretariat czynny jest:

  • poniedziałek-piątek w godzinach 8.00-15.00